بسیار سفر باید… اما چگونه؟

حوصلتون سر رفته؟ یه تعطیلات خوب تو تقویم دیدین و می‌خواین براش برنامه‌ریزی کنین؟ همیشه دوست داشتین یه روزی یه جایی رو از نزدیک ببینین؟ دلتون می‌خواد برین یه جایی تا یه کم آب و هواتون عوض شه و استراحت کنین؟ شنیدین هر آدمی قبل مرگ باید این مکان‌ها رو ببینه؟

خب همه این سوال‌ها یعنی شما احتیاج به سفر دارین. اما به محض این‌که به یکی از این‌ها جواب مثبت بدین، کلی علامت سوال دیگه تو ذهنتون شکل می‌گیره. حالا چجوری برم؟ چقدر هزینه‌اش میشه؟ با کی برم و کِی برم؟ مدارک خاصی لازم دارم؟ چی ببرم؟ کجا برم و چقدر زمان براش در نظر بگیرم؟ بله، همه این‌ها سوالاتی هستند که برای همه ما وقتی تصمیم به مسافرت‌کردن می‌گیریم پیش میاد.

تو این مقاله، سعی می‌کنم یک سری نکات رو باهاتون درمیون بگذارم تا شاید چراغ‌هایی رو تو ذهنتون روشن کنه. خیلی از این نکته‌ها، مسائل ساده‌ای هستند که تو نگاه اول شاید دیده نمیشن اما وقتی سفرمون رو شروع کردیم متوجه میشیم که کاش از قبل فکرشون رو کرده بودیم.

چرا بریم سفر؟

خیلی از مردم فکر می‌کنن سفر کردن دلیل خاصی نمی‌خواد. یعنی دل رو باید به دریا زد و رفت. این دسته معمولا سخت نمی‌گیرن و راحت سفر می‌کنن. تقریبا همه ما آدم‌هایی از این دست رو تو اطرافیانمون کم و بیش می‌شناسیم. اما آیا این مدل سفری دلخواه شما است؟ برخلاف دسته اول، بعضی دیگه هستن که از مدت‌ها قبل برای سفرشون برنامه‌ریزی می‌کنن و همه شرایط رو چک می‌کنن و بعد تصمیم می‌گیرن. این گروه حتی ممکنه با جور نبودن بعضی از موارد، از سفرشون صرفنظر کنن یا به زمان دیگه‌ای منتقلش کنن. خب خیلی نگران نباشین! دسته سومی هم وجود داره که بین این دو گروه عمل می‌کنه. یعنی تلاش می‌کنه با سنجیدن شرایط و برنامه‌ریزی، بهترین حالت ممکن رو به سفرش بده اما برای یه سفر مثلا یه روزه هم اونقدر سخت‌گیری نمی‌کنه که کلا انجام نشه. به نظر می‌رسه که این دسته ایده‌آل‌ترین آدم‌ها برای سفر هستن. فرصت‌های کوچیک رو از دست نمیدن و برای سفرهای بزرگ‌تر بی‌برنامه عمل نمی‌کنن تا وقت و هزینه‌شون به هدر نره.

با وجود همه این گروه‌بندی‌ها، باید گفت علاوه بر قرارگرفتن در موقعیت‌هایی که یه عامل بیرونی شما رو وادار به سفر کردن می‌کنه، مثل سفرهای کاری یا پیشنهاد رفتن به مسافرت خانوادگی یا دوستانه، هر کس دلیل شخصی خودش رو برای سفر کردن داره و به نظر من این نکته بسیار مهمیه که نباید نادیده گرفته بشه؛ از خودتون بپرسین چرا دارم به این سفر میرم؟ اگر خودتون از جوابتون قانع شدین، بسم‌ا…!

سفر خارجی یا داخلی؟ مسئله وقت و جیب ما است!

 

مسافرت کجا بریم؟

جواب این‌که کجا بریم تا حدی با جواب این‌که چرا بریم مشترکه. یعنی زمانی که تصمیم می‌گیریم جای خاصی بریم به این‌که چرا اونجا رو انتخاب کردیم هم فکر می‌کنیم. این “چرا” و “کجا” به عوامل زیادی وابسته هستند که مهم‌ترینش نیاز و علاقه شخصی خود ما است. این‌که ما از سفر کردنمون چی می‌خوایم نتیجه‌اش میشه این‌که کجا رو برای رسیدن به هدفمون انتخاب می‌کنیم. مثلا ممکنه شما به دیدن جاذبه‌های تاریخی یا طبیعی علاقمند باشین یا صرفا احتیاج به محیط آرومی برای استراحت و فکر کردن داشته باشین. از موارد دیگه‌ای که در تعیین مقصد ما نقش دارن میشه به بودجه، بازه زمانی انتخابی‌مون، سبکی و سنگینی برنامه سفرمون و شرایط همسفرامون در صورت سفر گروهی اشاره کرد.

وقتی همه این عوامل رو در نظر بگیریم، می‌تونیم دایره نامحدود انتخاب‌هامون رو کوچک‌تر کنیم. مثلا انتخاب سفر خارجی برای تعطیلات دو روزه آخر هفته قطعا انتخاب مناسبی نخواهد بود یا رفتن به سفر آفرود با بچه زیر ۴ سال! وقتی انتخاب‌هامون رو محدود می‌کنیم تصمیم‌گیری برامون راحت‌تر میشه.

دوست عزیز، در انتخاب همسفر خود دقت فرمایید!

 

با کی بریم؟

از قدیم گفتن آدما رو تو سفر باید شناخت، ولی ما که برای شناختن آدما نمیریم سفر!

اگر تنها سفر نمی‌کنیم باید به چند نکته دقت کنیم. اول اینکه اگر خودمون می‌تونیم همسفرمون رو انتخاب کنیم که چه بهتر، تجربه و شناختی که از گذروندن وقت با آدما داریم بهمون کمک می‌کنه بعضی از گزینه‌ها رو حذف و بین افراد باقی مونده اونهایی رو انتخاب کنیم که باهاشون راحت‌تر و به قول معروف ندارتریم تا بهمون سخت نگذره. مطمئنا مسافرت با آدم‌هایی که تو دایره غیرجدی‌تر زندگیمون، مثل مهمونی و بیرون محیط خونه و کار باهاشون رفت و آمدی نداشتیم، و قراره برای بار اول تو سفر باهاشون همراه شیم، ایده خوبی به نظر نمی‌رسه. در واقع برای انتخاب همسفر مناسب و هم‌تیپ خودمون، باید ببینیم چه برنامه‌هایی برای سفرمون داریم و چه کسی یا کسانی روحیه‌شون با این برنامه‌ها جورتره.

 

در آخر،یادمون نره که قراره بریم سفر که حالمون بهتر شه. پس باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که بهترین اتفاق ممکن برامون رقم بخوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + شانزده =